Kaip atsirinkti informaciją: 7 principai

marius blazevicius
28 Bir

Mums labai pasisekė gyventi, nes šiuolaikinėje mūsų aplinkoje apstu viską žinančių ekspertų, gausu internetinių straipsnių (žodžių kratinių) bei teka nesibaigiantys, viską gydantys ir visas problemas universaliai sprendžiantys magiški šaltiniai, į kuriuos tereikia sumesti savo eurus.

Ko gero ne kartą savęs paklausei: kaip žinoti, kaip atsirinkti kieno informacija yra „teisinga“?

Žodis „teisinga“ kabutėse yra ne be reikalo. Daug kam šis žodis asocijuojasi su vienu, universaliu ir visiems tinkančiu atsakymu ar sprendimu. Kuomet kalbame apie sportą ir mitybą, vieno atsakymo nebuvo, nėra ir nebus. Šioje srityje viskas nėra juoda arba balta.

Suprantu, kad pirmieji šio straipsnio sakiniai gali dar labiau gluminti, tačiau luktelk, tuoj viskas taps aiškiau.

Pateikiu keletą punktų/palyginimų apie informacijos šaltinius (internetinius straipsnius, Facebook‘o komentatorius, informaciją, kurią matai per TV ar girdi per radiją):

1. Hiperbolizuojama/sensacinga informacija ar realistiški lūkesčiai

Pavyzdys: kiek kartų bandei kefyro, grikių dietas ar organizmo valymus bei mitybos „planus“ po 5€, žadančius rezultatą per 3 valandas ir kiek kartų Tau pavyko pasiekti tvirto ir ilgalaikio rezultato?

2. One-size-fits-all (vienas sprendimas visoms problemos) ar tam tikras sprendimas tam tikrai problemai

Pavyzdys: nori numesti svorio? Jėga, Tau tinka BET KOKS MITYBOS PLANAS (Keto, Paleo, Vegan, Intermittent Fasting ir t.t.), kuris sudarys kalorijų deficitą (neginčijama sąlyga, reikalinga svorio metimui). Nori sporto programos, kuri pritaikyta tavo stuburo lankstumui ar tam tikrai traumai? Ko gero reikėtų nepirkti šabloninių programų (vėl tos programos už 5€…), o rinktis specialistus, kurie nėra iškritę iš medžio.

Šitas punktas veda prie sekančio –

3. Atsakymas į visus klausimus ar atsakymus tik į tuos klausimus, kuriems užtenka kompetencijos

Kaip manai, ar yra pasaulyje žmogus, žinantis viską apie viską? Bendrinis atsakinėjimas į bet kokį pateiktą klausimą turėtų sufleruoti, kad tas žmogus ko gero nėra pats patikimiausias informacijos šaltinis.

4. Pateikta informacija paremta „aš manau“ ar pateikta informacija paremta moksliniais tyrimais

Šis punktas yra žiauriai svarbus. Daaaaaugelis remiasi „šitas gerai užvaręs, tai turbūt viską žino“ požiūriu, kuris, švelniai tariant, yra neteisingas. Jeigu kažkas turi daug raumenų, tai nebūtinai reiškia, kad jie turi ir daug žinių. Tas žmogus pasiekė daugiau dėl to, kad turėjo daugiau disciplinos ir ją nuolatos palaikė bei suvokė pagrindus.

Kuomet suvoksi pagrindus, suvoksi ir tai, kad kiekvieno kelias bus skirtingas. Kas tinka vienam, netinka kitam (2 punktas).

Visada klausk – kuo pateikta informacija yra paremta?

5. Juoda arba balta požiūris ar sveikas protas

Ypač aktualu mūsų visuomenei. Daugelis mato tik vieną kelią pasiekti tikslo. Dažniausiai tas kelias yra beprasmiškai apsunkintas (alinančios „dietos“, begaliniai kardio, visko iš eilės atsisakymas, nesuprantant kodėl atsisakoma). Šis punktas susijungia ir pasiaiškina su sekančiu –

6. Popieriaus lapas ar pagrindai

Kažkur kažkada girdėjai, kad reikia atsisakyti cukraus. Nusipirkai mitybos planą, kuris pritaikytas tavo becukriam gyvenimui. Žiūri į knygą ir matai špygą. Pasilaikai plano savaitę, dvi ar mėnesį – atsibosta, viską meti ir sakai, kad gražias linijas galima pasiekti tik su steroidais, nes „čia nesąmonė tas avižas rytais valgyti“.

Gudresnis pasimokys ir paklaus apie įsigyto plano pagrindus. Gudresnis pradės rinkti informaciją, kuri yra argumentuota ir paremta tinkamais šaltiniais. Gudresnis pasieks tikslo, nes tas žmogus tokiu ir bus – gudresniu.

7. Informacija „žinių“ portaluose ar informacija iš komandos, kuri tuo gyvena

Jeigu seki informaciją, kuri pateikta šalia straipsnio, kaip kokia nors „žvaigždutė“ pasikeitė plaukų spalvą, tuomet nepyk, bet rūpinimasis savo kūnu ir protu skirta šiek tiek daugiau suvokiantiems žmonėms.

Mūsų „informatyvi“ žiniasklaida teikia bet ką, kad tik pritrauktų pilką avių bandą. O banda vartoja, kad būtų madingesni už kaimyną.

Realaus, sveiko ir tvirto rezultato kaip nėra, taip nėra.

Straipsnis nėra skirtas įžeisti tavo super-jautrią ir trapią asmenybę. Straipsnis yra skirtas pateikti tai, kas turi būti pateikta. Čia nėra ir nebus vietos „sugar-coating“. Mes norime padėti Tau pasiekti tikslo, ir norime tą padėti padaryti būdu, kuris yra priimtinas Tau. Norime atverti akis ir parodyti, kad gyvenimas nėra vien becukris ar be miltinių produktų.

Kaip atsirinkti informaciją: 7 principai
5 (100%) 5 votes

2 thoughts on “Kaip atsirinkti informaciją: 7 principai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *